6. Uluslararası Fetal Hayattan Çocukluğa “ilk 1000 gün” Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi

Sayın Meslektaşlarım,

Bildiğiniz gibi bir çocuğun gelecekteki sağlığı büyük oranda konsepsiyondan sonraki ilk 1000 gün içerisinde, yani gebelik + ilk iki yaşta belirlenmektedir. Bu dönemdeki doğru beslenmenin, özelliklede anne sütü almanın çok önemli olduğu, pek çok bilimsel çalışmayla desteklenmektedir. İlk 1000 gündeki yetersiz beslenme sadece kronik hastalıkların, psikiyatrik bozuklukların artmasına, fiziksel, beyinsel ve metabolik fonksiyonların bozulmasına değil, immün sistemin zayıflamasına dolayısıyla pneumoni, diyare vb. enfeksiyonların artmasına da yol açmaktadır. İlk 1000 günde doğru beslenme anne ve bebek ölüm oranlarını da etkileyebilen bir faktördür.Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı’nın 14 – 18 Mart 2018 tarihleri arasında Antalya’da düzenleyeceği “6. Uluslararası Fetal Hayattan Çocukluğa “ilk 1000 gün” Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi”ne sizi davet etmenin mutluluğunu yaşamaktayım.

Ülkemizde de tüm sosyoekonomik ve kültürel değişimlere rağmen, doğru ve yeterli beslenmeyle ilgili sorunlar olduğu bilinmektedir. Fazla sayıda doğum yapma, erken ve geç yaş gebelikleri, gebelikler arası sürenin kısalığı, beslenme ile ilgili bilgi eksiklikleri, gerekli besinlere ulaşma zorlukları, gebelikte anemi, diabet gibi sorunların yaygınlığı, anne sütünü verme ve yeterli süre devam ettirebilmedeki sıkıntılar çözmemiz gereken sorunlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı (YİSAV) uzun yıllardır üreme sağlığı alanında çalışan bir sivil toplum örgütüdür. YİSAV ilk 1000 gündeki beslenmenin önemini vurgulamak, toplumda ve meslektaşlarımız arasında bu bilinci yerleştirmek ve sürekliliğini sağlamak amacıyla da çalışmalar yapmaktadır. Bu amaçla YİSAV 2013 yılı başında, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun desteği ile bu konudaki ilk kongresini, 2014 yılı başında ikinci kongresini, 2015 yılı Mart ayında üçüncü kongresini, 2016 yılı Mart ayında dördüncü kongresini ve 2017 yılı Mart ayında beşincisini düzenlemiş ve çok olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Bu toplantılara tüm illerin Halk Sağlığı Müdürlüğü temsilcileri, T.C. Sağlık Bakanlığı Bürokratları, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları, Çocuk Hekimleri, Aile Hekimleri, Halk Sağlığı Uzmanları, Beslenme Uzmanları ve Gıda Mühendisleri katılmıştır. Kongremize yine benzer alanlardan katılım söz konusu olacağı gibi ayrıca diğer ilgili devlet kurumlarından ve pek çok Sivil Toplum Kuruluşundan katılımlar olacaktır.

Bu sefer Antalya’da düzenleyeceğimiz 6. Kongrenin uluslararası bir kongre haline dönüştürüleceğini ve yabancı katılımın artmasına çaba gösterileceğini, yabancı konuşmacılarla bilimsel çıtanın daha da yükseltileceğini size müjdelemek istiyorum. Yine bir yenilik olarak 2018 yılı kongre bildiri özetlerinin uluslararası bilimsel indekslere giren bir dergide yayımlanabilmesi için çalışmalar yapmaktayız.

Bu düşünceler ışığında; 14 – 18 Mart 2018 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilecek olan 6. Uluslararası Fetal Hayattan Çocukluğa “ilk 1000 gün” Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi’nde sizleri aramızda görmeyi umuyor, değerli katkı ve katılımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Saygılarımla,

Prof. Dr. Ferit SARAÇOĞLU
YİSAV ve Kongre Başkanı

Kongre linki: http://www.annecocukbeslenmesi.org/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git